Harrastamisen tuet
Taloudellinen tuki
Harrastajan huoltaja tai vanhempi voi hakea avustusta säännöllisen ja ohjatun harrastustoiminnan maksuihin esimerkiksi seuraavilta tahoilta:
- Kaupunkien ja kuntien sosiaalitoimi
- Seurakunnat
- Hope
- Tukikummit
- Pelastakaa lapset; harrastustuki
- SOS-Lapsikylän Unelmista totta -harastustuki
- Valio akatemia
- Tukilinja
Lasten ja nuorten useamman lajin harrastamisen tuki Haukiputaan Heitossa
Seura tukee ja kannustaa lasten ja nuorten (alle 18 v) monipuolista harrastamista. Useamman lajin tuki on henkilökohtainen.
Monipuolisen harrastamisen tuki:
• 1 laji: Normaali lajin kausimaksu
• 2 lajia: Kalliimman lajin kausimaksu normaalisti ja puolet toisen lajin kausimaksusta
• 3 lajia tai enemmän: Kalleimman lajin kausimaksu ja puolet toisen lajin kausimaksusta. Mikäli useampi laji, ei maksua.
Mikäli harrastaminen aloitetaan kesken kauden ja myöhemmin aloitetun lajin kausimaksu on kalliimpi, niin harrastaja maksaa jälkimmäisestä lajimaksusta laskennallisen osan: Esimerkiksi jos ensin aloitetun lajin kausimaksu on 50 € ja toisen lajin kausimaksu on 75 €, tällöin maksetaan kalliimpi laji (esimerkkitapauksessa 75 €) ja sen lisäksi puolet halvemmasta lajista (eli tässä tapauksessa 25 €), jolloin esimerkki tapauksessa kokonaismaksuksi näiden 2 lajin osalta tulee yhteensä 100 €.
Jos useamman lajin harrastamisen tukea halutaan hyödyntää, harrastajan huoltajan on ilmoittautumisen yhteydessä ilmoitettava valmentajalle/joukkueenjohtajalle/ jaoston rahastonhoitajalle, mikäli lapsi tai nuori harrastaja harrastaa useampia lajeja.
Kausimaksun/ kausimaksujen suorittaminen on todennettava maksukuitilla/-kuiteilla!