Isommat ja pienemmät uimarit onnistuivat Hauki-uinneissa

20.3.2010

Viestissä käytiin kova kisa.
Viestissä käytiin kova kisa.
Nina Ilola.
Nina Ilola.
Aleksi Kanste.
Aleksi Kanste.
Aleksi Kansteen (oik.) palkinto kiinnosti seurakavereita.
Aleksi Kansteen (oik.) palkinto kiinnosti seurakavereita.
Heiton uimareilla kulkee.
Heiton uimareilla kulkee.

"Juniorikilparyhmästä aika moni oli palkintopallilla ja Heiton uimareilla tulokset paranivat 99-prosenttisesti", kilparyhmän valmentaja Jussi Kanste tiivistää tämänvuotisten Hauki-uintien annin.


15-vuotias Nina Ilola paransi ennätyksiään kaikilla uimillaan matkoilla. Voittajana hän tuli maaliin 50 metrin vapaauinnissa ja sadan metrin sekauinnissa. "Eniten parani aika kahdensadan metrin rintauinnissa, yhdeksän sekuntia", laskee kesän Ikäkausimestaruusuinteihin tähtäävä uimari, joka viime syksynä ehti miettiä urheilu-uransa jatkoa.


"Tuli neljä kuukautta taukoa. Yritin olla pois altaasta mutten osannut olla ilmankaan. Nyt on takana parit kisat ja ihan hyvältä näyttää kesää silmällä pitäen."


Aleksi Kanste oli myös vedossa. Paras suoritus oli ykkössijan tuonut sadan metrin sekauinti, jossa taakse jäivät samat uimarit, jotka muilla matkoilla olivat parempia.


Teksti ja kuvat: Tinja Repo

Tulokset

Laji 1, 50m Vapaauinti Naiset, Loppukilpailut 12 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Olivia Jokinen 1998 Kempeleen Pyrintö 32.73
2 Laura Määttä 1998 Kuhmon Kiva Uintiseura 36.00
3 Saaga Väärni 1999 Oulun Uimarit 73 38.72
4 Reetta Kantola 1998 Oulun Uimarit 73 38.75
5 Inna Pajuluoma 1999 Oulun Lohet 38.88
5 Lotta Palomäki 1998 Haukiputaan Heitto 38.88
7 Iida Myllylä 1998 Oulun Uimarit 73 39.61
8 Jenna Heikkinen 1999 Kuhmon Kiva Uintiseura 39.88
9 Sini Keinänen 1999 Kemin Työväen Uimarit 42.02
10 Suvi Kinnunen 1998 Kuhmon Kiva Uintiseura 42.35
11 Riina Huotari 1998 Kuhmon Kiva Uintiseura 44.18
12 Iida Leinonen 1999 Oulun Uimarit 73 45.42
13 Sara Haipus 1998 Haukiputaan Heitto 45.58
14 Veera Leinonen 2000 Kemin Työväen Uimarit 47.67
15 Julia Äijälä 1999 Haukiputaan Heitto 50.28
16 Ella Pesonen 1999 Haukiputaan Heitto 53.29
17 Mari Heikkinen 1999 Kuhmon Kiva Uintiseura 53.38
18 Janette Korkeamäki 2000 Kemin Työväen Uimarit 55.37
- Liisa Välikangas 1998 Haapajärven Kiilat DSQ
SW 4.4 Vilppilähtö

Laji 1, 50m Vapaauinti Naiset, Loppukilpailut 13 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Maria Wimmer 1997 Oulun Lohet 33.16
2 Sonja Rajakangas 1997 Oulun Uimarit 73 33.72
3 Anna Rantapelkonen 1997 Oulun Lohet 34.80
4 Ella Tyni 1997 Kempeleen Pyrintö 35.73
5 Jenni Hekkanen 1997 Oulun Uimarit 73 36.66
6 Maria Räisänen 1997 Oulun Uimarit 73 37.42
7 Laura Saloranta 1997 Haukiputaan Heitto 38.85
8 Roosa Kesonen 1997 Haukiputaan Heitto 39.30
9 Hannamari Kangas 1997 Tornion Uimaseura 39.67
- Iiris Kurth 1997 Oulun Uimarit 73 DSQ
SW 4.4 Vilppilähtö

Laji 1, 50m Vapaauinti Naiset, Loppukilpailut 14 - 15 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Nina Ilola 1995 Haukiputaan Heitto 28.42
2 Sanna Miesmaa 1995 Oulun Uimarit 73 30.62
3 Iida-Mari Posio 1996 Kempeleen Pyrintö 30.84
4 Ella Siika-Aho 1996 Oulun Lohet 31.41
5 Tiia Kynsilehto 1996 Oulun Uimarit 73 31.77
6 Nadja Åman 1996 Oulun Lohet 32.13
7 Oona Väärni 1995 Oulun Uimarit 73 32.28
8 Lottamari Virtanen 1996 Kempeleen Pyrintö 32.44
9 Milla Alavuotunki 1996 Oulun Uimarit 73 33.44
10 Julia Kariniemi 1996 Haapajärven Kiilat 34.79
11 Janika Salo 1995 Haukiputaan Heitto 34.92
12 Lotta Pelkonen 1995 Haukiputaan Heitto 35.82
13 Rosa-Maria Alaraasakka 1996 Haukiputaan Heitto 35.96
14 Maren-Elle Länsman 1996 Haukiputaan Heitto 37.65
15 Sonja Simonen 1995 Haukiputaan Heitto 38.28
16 Tiina Hautajärvi 1996 Haukiputaan Heitto 39.64
- Aino Siira 1996 Oulun Uimarit 73 DSQ
SW 4.4 Vilppilähtö

Laji 1, 50m Vapaauinti Naiset, Loppukilpailut 16 - 99 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Marjukka Lyytinen 1982 Kuhmon Kiva Uintiseura 30.17
2 Elina Tolonen 1993 Kempeleen Pyrintö 32.16
3 Merja Miesmaa 1994 Oulun Uimarit 73 38.38

Laji 2, 50m Vapaauinti Miehet, Loppukilpailut 12 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Severi Lieto 1998 Oulun Uimaseura 33.52
2 Aleksi Kanste 1998 Haukiputaan Heitto 33.87
3 Aku Keloneva 1998 Oulun Uimaseura 34.39
4 Julius Laitila 1998 Haapajärven Kiilat 35.93
5 Eero Nikula 1999 Haapajärven Kiilat 37.82
6 Valtteri Lieto 1999 Oulun Uimaseura 38.49
7 Taneli Juutinen 2000 Kemin Työväen Uimarit 38.51
8 Lauri Tapio 1998 Kemin Työväen Uimarit 38.86
9 Miro Åvist 1999 Haapajärven Kiilat 39.78
10 Jere Kerttula 1999 Oulun Uimaseura 39.99
11 Sami-Perttu Tapio 1998 Kemin Työväen Uimarit 47.33

Laji 2, 50m Vapaauinti Miehet, Loppukilpailut 13 - 14 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Roni Åvist 1996 Haapajärven Kiilat 28.74
2 Ville Hautamäki 1996 Oulun Uimarit 73 29.40
3 Saku Veijola 1996 Oulun Uimarit 73 30.47
4 Samu Hanhela 1996 Oulun Uimarit 73 31.69
5 Ville Teppola 1996 Haukiputaan Heitto 32.69
6 Tuomas Lohiniva 1997 Oulun Uimaseura 33.87
7 Paavo-Petteri Kelho 1996 Haukiputaan Heitto 35.80
8 Kristian Tiiro 1997 Haukiputaan Heitto 36.82
9 Joel Kaleva 1997 Haukiputaan Heitto 37.25
10 Ville-Matias Kelho 1997 Haukiputaan Heitto 37.50
11 Aleksin Pajunen 1997 Oulun Uimaseura 37.75
12 Tuomas Vainionpää 1996 Haukiputaan Heitto 38.72
13 Pyry Kylli 1997 Haukiputaan Heitto 43.12

Laji 2, 50m Vapaauinti Miehet, Loppukilpailut 15 - 16 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Olli Ylitalo 1995 Oulun Uimarit 73 28.34
2 Santeri Teppola 1994 Oulun Lohet 28.49
3 Simo Väisänen 1994 Kempeleen Pyrintö 28.69
4 Matias Leinonen 1994 Oulun Uimarit 73 31.20
5 Jani Luokkanen 1994 Haukiputaan Heitto 31.88
6 Mikko Hautamäki 1995 Oulun Uimarit 73 32.11
7 Juhani Lohiniva 1995 Oulun Uimaseura 34.92

Laji 2, 50m Vapaauinti Miehet, Loppukilpailut 17 - 99 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Janne Tampio 1993 Kuhmon Kiva Uintiseura 28.59

Laji 3, 100m Rintauinti Naiset, Loppukilpailut 12 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Nea Mäkelä 1998 Kempeleen Pyrintö 42.98 1:30.53
2 Saaga Väärni 1999 Oulun Uimarit 73 52.94 1:48.75
3 Lotta Palomäki 1998 Haukiputaan Heitto 53.18 1:50.01
4 Elina Pulkkinen 1999 Kempeleen Pyrintö 54.75 1:52.15
5 Katariina Räsänen 1999 Oulun Uimarit 73 55.01 1:55.23
6 Marianne Kumpulainen 1999 Oulun Lohet 55.67 1:57.12
7 Sini Keinänen 1999 Kemin Työväen Uimarit 55.65 1:59.35
8 Veera Leinonen 2000 Kemin Työväen Uimarit 58.71 2:02.30
9 Iida Leinonen 1999 Oulun Uimarit 73 58.08 2:05.06
10 Jenna Korkeamäki 2001 Kemin Työväen Uimarit 1:00.92 2:06.37

Laji 3, 100m Rintauinti Naiset, Loppukilpailut 13 v
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Minttu Helin 1997 Kempeleen Pyrintö 43.32 1:31.56
2 Essi Karjalainen 1997 Oulun Uimarit 73 47.04 1:38.17
3 Roosa Kesonen 1997 Haukiputaan Heitto 47.74 1:38.52
4 Iiris Kurth 1997 Oulun Uimarit 73 48.45 1:42.61
5 Maria Räisänen 1997 Oulun Uimarit 73 50.23 1:45.59
6 Laura Saloranta 1997 Haukiputaan Heitto 52.23 1:47.39

Laji 4, 100m Rintauinti Miehet, Loppukilpailut 12 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Julius Laitila 1998 Haapajärven Kiilat 51.04 1:47.11
2 Eero Nikula 1999 Haapajärven Kiilat 55.92 1:56.01
3 Miro Åvist 1999 Haapajärven Kiilat 57.29 1:57.43
4 Taneli Juutinen 2000 Kemin Työväen Uimarit 56.16 2:00.72

Laji 4, 100m Rintauinti Miehet, Loppukilpailut 13 - 14 v
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Ville Teppola 1996 Haukiputaan Heitto 44.85 1:36.32
2 Aleksin Pajunen 1997 Oulun Uimaseura 47.94 1:38.24
3 Jaakko Koskela 1996 Oulun Uimarit 73 47.54 1:40.30
4 Ville-Matias Kelho 1997 Haukiputaan Heitto 51.75 1:49.39
- Joel Kaleva 1997 Haukiputaan Heitto DSQ
SW 7.4 Lähdön / käännöksen jälkeen ylimääräinen käsiveto sukelluksissa

Laji 5, 200m Rintauinti Naiset, Loppukilpailut 15 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura 50m 100m 150m Aika Tila

1 Ella Siika-Aho 1996 Oulun Lohet 40.86 1:26.22 2:13.02 2:59.53
2 Nina Ilola 1995 Haukiputaan Heitto 41.28 1:27.65 2:14.78 3:00.77
3 Nadja Åman 1996 Oulun Lohet 41.67 1:28.29 2:16.51 3:05.32
4 Sonja Rajakangas 1997 Oulun Uimarit 73 44.55 1:34.62 2:23.77 3:10.90
5 Elsa Nikula 1995 Haapajärven Kiilat 46.74 1:41.02 2:36.54 3:30.62
6 Essi Karjalainen 1997 Oulun Uimarit 73 50.95 1:48.07 2:45.06 3:40.09
- Aino Siira 1996 Oulun Uimarit 73 DSQ
SW 7.6 Eriaikainen / yhden käden kosketus seinään

Laji 6, 200m Rintauinti Miehet, Loppukilpailut 16 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura 50m 100m 150m Aika Tila

1 Santeri Teppola 1994 Oulun Lohet 39.31 1:23.36 2:08.62 2:54.06
2 Jani Luokkanen 1994 Haukiputaan Heitto 39.66 1:25.47 2:14.42 3:02.34
3 Samu Hanhela 1996 Oulun Uimarit 73 44.70 1:38.72 2:33.88 3:26.53
4 Juhani Lohiniva 1995 Oulun Uimaseura 45.89 1:39.32 2:34.79 3:26.73

Laji 7, 25m Vapaauinti Naiset, Loppukilpailut 10 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Fanny Pesonen 2000 Oulun Uimarit 73 17.54
2 Eerika Määttä 2000 Kuhmon Kiva Uintiseura 17.61
3 Henna Haipus 2001 Oulun Uimarit 73 18.45
4 Reetta Kyllönen 2000 Kuhmon Kiva Uintiseura 18.71
5 Jenni Louhimo 2001 Oulun Uimarit 73 18.84
6 Hilda Kyllönen 2000 Kuhmon Kiva Uintiseura 18.90
7 Oona Tukia 2000 Haukiputaan Heitto 19.83
8 Annika Turpeinen 2000 Haukiputaan Heitto 19.90
9 Veera Leinonen 2000 Kemin Työväen Uimarit 20.50
10 Jenni Kangas 2000 Haukiputaan Heitto 20.72
11 Iina Tukia 2000 Haukiputaan Heitto 21.41
12 Emma Pajuluoma 2001 Oulun Lohet 21.66
13 Heidi Blankestain 2000 Oulun Lohet 22.46
14 Ella Takalo 2000 Kempeleen Pyrintö 23.12
15 Jenna Korkeamäki 2001 Kemin Työväen Uimarit 23.44
16 Anni Katajamäki 2000 Haukiputaan Heitto 24.07
17 Janette Korkeamäki 2000 Kemin Työväen Uimarit 26.12
18 Jenny Kaikkonen 2001 Haukiputaan Heitto 30.96
19 Ida Kaikkonen 2001 Kemin Työväen Uimarit 36.54

Laji 8, 25m Vapaauinti Miehet, Loppukilpailut 10 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Taneli Juutinen 2000 Kemin Työväen Uimarit 17.36
2 Noa Mäkelä 2001 Kempeleen Pyrintö 17.87
3 Santtu Kariniemi 2000 Haapajärven Kiilat 18.90
4 Riku Kariniemi 2000 Haapajärven Kiilat 19.58
5 Samuli Laitila 2001 Haapajärven Kiilat 20.33
6 Lasse Pulkkinen 2002 Kempeleen Pyrintö 22.55
7 Juhani Tapio 2002 Kemin Työväen Uimarit 24.76
8 Erkka Multanen 2001 Tornion Uimaseura 25.30
9 Sami Saloranta 2001 Haukiputaan Heitto 26.63
10 Petri Åhman 2001 Kemin Työväen Uimarit 30.46

Laji 9, 50m Selkäuinti Naiset, Loppukilpailut 12 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Saana Luokkanen 1999 Kempeleen Pyrintö 39.09
2 Saaga Väärni 1999 Oulun Uimarit 73 45.22
3 Liisa Välikangas 1998 Haapajärven Kiilat 45.86
4 Jenna Heikkinen 1999 Kuhmon Kiva Uintiseura 46.09
5 Reetta Kantola 1998 Oulun Uimarit 73 46.19
6 Lotta Palomäki 1998 Haukiputaan Heitto 46.55
7 Veera Leinonen 2000 Kemin Työväen Uimarit 53.90
8 Sini Keinänen 1999 Kemin Työväen Uimarit 54.42
9 Riina Huotari 1998 Kuhmon Kiva Uintiseura 57.24
10 Sara Haipus 1998 Haukiputaan Heitto 59.18
11 Mari Heikkinen 1999 Kuhmon Kiva Uintiseura 1:02.51
- Laura Määttä 1998 Kuhmon Kiva Uintiseura DNF
- Suvi Kinnunen 1998 Kuhmon Kiva Uintiseura DSQ
SW 6.2 Uintia vatsallaan
- Elina Pulkkinen 1999 Kempeleen Pyrintö DSQ
SW 6.2 Uintia vatsallaan

Laji 9, 50m Selkäuinti Naiset, Loppukilpailut 13 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Maria Wimmer 1997 Oulun Lohet 38.14
2 Anna Rantapelkonen 1997 Oulun Lohet 43.06
3 Iiris Kurth 1997 Oulun Uimarit 73 46.30
4 Laura Saloranta 1997 Haukiputaan Heitto 46.71
5 Hannamari Kangas 1997 Tornion Uimaseura 47.73
6 Roosa Kesonen 1997 Haukiputaan Heitto 53.28

Laji 10, 50m Selkäuinti Miehet, Loppukilpailut 12 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Julius Laitila 1998 Haapajärven Kiilat 41.72
2 Aku Keloneva 1998 Oulun Uimaseura 42.03
3 Aleksi Kanste 1998 Haukiputaan Heitto 42.27
4 Severi Lieto 1998 Oulun Uimaseura 42.94
5 Taneli Juutinen 2000 Kemin Työväen Uimarit 45.78
6 Eero Nikula 1999 Haapajärven Kiilat 46.12
7 Miro Åvist 1999 Haapajärven Kiilat 50.69
8 Lauri Tapio 1998 Kemin Työväen Uimarit 50.94
9 Jere Kerttula 1999 Oulun Uimaseura 51.20
10 Valtteri Lieto 1999 Oulun Uimaseura 52.16
11 Sami-Perttu Tapio 1998 Kemin Työväen Uimarit 1:01.71

Laji 10, 50m Selkäuinti Miehet, Loppukilpailut 13 - 14 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Roni Åvist 1996 Haapajärven Kiilat 35.46
2 Saku Veijola 1996 Oulun Uimarit 73 40.24
3 Tuomas Lohiniva 1997 Oulun Uimaseura 40.44
4 Ville Teppola 1996 Haukiputaan Heitto 42.88
5 Joel Kaleva 1997 Haukiputaan Heitto 45.17
6 Ville-Matias Kelho 1997 Haukiputaan Heitto 47.98
7 Aleksin Pajunen 1997 Oulun Uimaseura 48.72

Laji 11, 100m Selkäuinti Naiset, Loppukilpailut 15 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Oona Kerttula 1996 Oulun Uimaseura 37.45 1:16.54
2 Tiia Kynsilehto 1996 Oulun Uimarit 73 37.57 1:18.56
3 Ella Siika-Aho 1996 Oulun Lohet 38.47 1:19.02
4 Oona Väärni 1995 Oulun Uimarit 73 39.64 1:22.25
5 Milla Alavuotunki 1996 Oulun Uimarit 73 40.63 1:23.78
6 Noora Rahko 1995 Oulun Uimarit 73 40.37 1:24.00
7 Olivia Jokinen 1998 Kempeleen Pyrintö 42.30 1:25.91
8 Aino Siira 1996 Oulun Uimarit 73 43.65 1:27.94
9 Julia Kariniemi 1996 Haapajärven Kiilat 43.99 1:31.44
10 Sonja Rajakangas 1997 Oulun Uimarit 73 45.90 1:32.68
11 Maria Räisänen 1997 Oulun Uimarit 73 46.72 1:35.65
12 Reetta Kantola 1998 Oulun Uimarit 73 48.75 1:37.98
13 Katariina Räsänen 1999 Oulun Uimarit 73 54.27 1:48.12
14 Sonja Simonen 1995 Haukiputaan Heitto 55.42 1:55.46
- Inna Pajuluoma 1999 Oulun Lohet DSQ
SW 6.2 Uintia vatsallaan

Laji 11, 100m Selkäuinti Naiset, Loppukilpailut 16 - 99 v
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Elina Tolonen 1993 Kempeleen Pyrintö 39.83 1:22.55

Laji 12, 100m Selkäuinti Miehet, Loppukilpailut 16 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Simo Väisänen 1994 Kempeleen Pyrintö 33.48 1:10.62
2 Anssi Hätälä 1994 Oulun Uimaseura 34.46 1:11.72
3 Olli Ylitalo 1995 Oulun Uimarit 73 37.01 1:15.73
4 Ville Hautamäki 1996 Oulun Uimarit 73 39.04 1:19.37
5 Samu Hanhela 1996 Oulun Uimarit 73 43.36 1:30.49
6 Ville-Matias Kelho 1997 Haukiputaan Heitto 50.05 1:41.23
- Jaakko Koskela 1996 Oulun Uimarit 73 DSQ
SW 6.2 Uintia vatsallaan

Laji 12, 100m Selkäuinti Miehet, Loppukilpailut 17 - 99 v
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Arttu Erkinaro 1992 Oulun Uimaseura 30.35 1:02.07
2 Janne Tampio 1993 Kuhmon Kiva Uintiseura 35.76 1:13.49

Laji 13, 25m Selkäuinti Naiset, Loppukilpailut 10 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Fanny Pesonen 2000 Oulun Uimarit 73 20.73
2 Hilda Kyllönen 2000 Kuhmon Kiva Uintiseura 22.10
3 Henna Haipus 2001 Oulun Uimarit 73 22.65
4 Reetta Kyllönen 2000 Kuhmon Kiva Uintiseura 22.76
5 Eerika Määttä 2000 Kuhmon Kiva Uintiseura 23.30
6 Oona Tukia 2000 Haukiputaan Heitto 23.42
7 Jenni Louhimo 2001 Oulun Uimarit 73 25.05
8 Iina Tukia 2000 Haukiputaan Heitto 25.08
9 Veera Leinonen 2000 Kemin Työväen Uimarit 25.12
10 Emma Pajuluoma 2001 Oulun Lohet 25.55
11 Ella Takalo 2000 Kempeleen Pyrintö 26.55
12 Jenna Korkeamäki 2001 Kemin Työväen Uimarit 27.51
13 Janette Korkeamäki 2000 Kemin Työväen Uimarit 29.70
14 Jenny Kaikkonen 2001 Haukiputaan Heitto 29.82
15 Anni Katajamäki 2000 Haukiputaan Heitto 30.37
16 Ida Kaikkonen 2001 Kemin Työväen Uimarit 35.71

Laji 14, 25m Selkäuinti Miehet, Loppukilpailut 10 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Taneli Juutinen 2000 Kemin Työväen Uimarit 20.50
2 Noa Mäkelä 2001 Kempeleen Pyrintö 24.94
3 Samuli Laitila 2001 Haapajärven Kiilat 25.14
4 Santtu Kariniemi 2000 Haapajärven Kiilat 25.77
5 Riku Kariniemi 2000 Haapajärven Kiilat 26.70
6 Erkka Multanen 2001 Tornion Uimaseura 28.05
7 Lasse Pulkkinen 2002 Kempeleen Pyrintö 28.75
8 Juhani Tapio 2002 Kemin Työväen Uimarit 35.07
9 Petri Åhman 2001 Kemin Työväen Uimarit 36.68
10 Sami Saloranta 2001 Haukiputaan Heitto 37.97

Laji 15, 50m Perhosuinti Naiset, Loppukilpailut 12 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Olivia Jokinen 1998 Kempeleen Pyrintö 38.42
2 Saana Luokkanen 1999 Kempeleen Pyrintö 40.32
3 Nea Mäkelä 1998 Kempeleen Pyrintö 40.55
4 Laura Määttä 1998 Kuhmon Kiva Uintiseura 41.93
5 Reetta Kantola 1998 Oulun Uimarit 73 42.67
6 Liisa Välikangas 1998 Haapajärven Kiilat 46.97
7 Saaga Väärni 1999 Oulun Uimarit 73 50.32
8 Suvi Kinnunen 1998 Kuhmon Kiva Uintiseura 51.64
9 Jenna Heikkinen 1999 Kuhmon Kiva Uintiseura 52.26
10 Riina Huotari 1998 Kuhmon Kiva Uintiseura 52.34
11 Mari Heikkinen 1999 Kuhmon Kiva Uintiseura 52.90
12 Katariina Räsänen 1999 Oulun Uimarit 73 53.41
- Iida Myllylä 1998 Oulun Uimarit 73 DSQ
SW 8.2 Käsien palautus veden alla

Laji 15, 50m Perhosuinti Naiset, Loppukilpailut 13 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Maria Wimmer 1997 Oulun Lohet 37.45
2 Minttu Helin 1997 Kempeleen Pyrintö 39.83
3 Sonja Rajakangas 1997 Oulun Uimarit 73 42.56
4 Jenni Hekkanen 1997 Oulun Uimarit 73 42.96
5 Anna Rantapelkonen 1997 Oulun Lohet 43.18
6 Ella Tyni 1997 Kempeleen Pyrintö 45.06
7 Maria Räisänen 1997 Oulun Uimarit 73 50.50

Laji 15, 50m Perhosuinti Naiset, Loppukilpailut 14 - 15 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Iida-Mari Posio 1996 Kempeleen Pyrintö 34.48
2 Lottamari Virtanen 1996 Kempeleen Pyrintö 36.29
3 Elsa Nikula 1995 Haapajärven Kiilat 37.13
4 Noora Rahko 1995 Oulun Uimarit 73 37.29
5 Nadja Åman 1996 Oulun Lohet 38.30
6 Julia Kariniemi 1996 Haapajärven Kiilat 41.28
7 Lotta Pelkonen 1995 Haukiputaan Heitto 41.43
8 Janika Salo 1995 Haukiputaan Heitto 41.62

Laji 15, 50m Perhosuinti Naiset, Loppukilpailut 16 - 99 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Marjukka Lyytinen 1982 Kuhmon Kiva Uintiseura 32.87
2 Lea Alioravainen 1993 Oulun Uimaseura 34.89

Laji 16, 50m Perhosuinti Miehet, Loppukilpailut 12 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Severi Lieto 1998 Oulun Uimaseura 38.67
2 Aleksi Kanste 1998 Haukiputaan Heitto 42.71
3 Julius Laitila 1998 Haapajärven Kiilat 44.25
4 Eero Nikula 1999 Haapajärven Kiilat 45.82
5 Lauri Tapio 1998 Kemin Työväen Uimarit 50.01
6 Valtteri Lieto 1999 Oulun Uimaseura 52.68
7 Jere Kerttula 1999 Oulun Uimaseura 56.40

Laji 16, 50m Perhosuinti Miehet, Loppukilpailut 13 - 14 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Roni Åvist 1996 Haapajärven Kiilat 32.95
2 Ville Hautamäki 1996 Oulun Uimarit 73 33.56
3 Saku Veijola 1996 Oulun Uimarit 73 37.56
4 Jaakko Koskela 1996 Oulun Uimarit 73 37.85
5 Tuomas Lohiniva 1997 Oulun Uimaseura 37.86
6 Samu Hanhela 1996 Oulun Uimarit 73 40.94
7 Paavo-Petteri Kelho 1996 Haukiputaan Heitto 43.66

Laji 16, 50m Perhosuinti Miehet, Loppukilpailut 15 - 16 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Santeri Teppola 1994 Oulun Lohet 29.74
2 Simo Väisänen 1994 Kempeleen Pyrintö 31.68
3 Olli Ylitalo 1995 Oulun Uimarit 73 33.21
4 Matias Leinonen 1994 Oulun Uimarit 73 34.68
5 Jani Luokkanen 1994 Haukiputaan Heitto 37.98
- Mikko Hautamäki 1995 Oulun Uimarit 73 DSQ
SW 4.4 Vilppilähtö

Laji 16, 50m Perhosuinti Miehet, Loppukilpailut 17 - 99 v
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Arttu Erkinaro 1992 Oulun Uimaseura 27.40
2 Jasu Anttila 1990 Oulun Lohet 28.48
3 Janne Tampio 1993 Kuhmon Kiva Uintiseura 33.70

Laji 17, 25m Perhosuinti Naiset, Loppukilpailut 10 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Fanny Pesonen 2000 Oulun Uimarit 73 19.75
2 Reetta Kyllönen 2000 Kuhmon Kiva Uintiseura 21.47
3 Eerika Määttä 2000 Kuhmon Kiva Uintiseura 21.64
4 Hilda Kyllönen 2000 Kuhmon Kiva Uintiseura 22.65
5 Jenna Korkeamäki 2001 Kemin Työväen Uimarit 29.32

Laji 18, 25m Perhosuinti Miehet, Loppukilpailut 10 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Taneli Juutinen 2000 Kemin Työväen Uimarit 21.77
2 Noa Mäkelä 2001 Kempeleen Pyrintö 25.06
3 Santtu Kariniemi 2000 Haapajärven Kiilat 26.04
4 Lasse Pulkkinen 2002 Kempeleen Pyrintö 28.14
5 Riku Kariniemi 2000 Haapajärven Kiilat 29.21
6 Juhani Tapio 2002 Kemin Työväen Uimarit 35.82
7 Erkka Multanen 2001 Tornion Uimaseura 36.20

Laji 19, 100m Sekauinti Naiset, Loppukilpailut 12 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Nea Mäkelä 1998 Kempeleen Pyrintö 42.53 1:26.49
2 Saana Luokkanen 1999 Kempeleen Pyrintö 41.08 1:29.00
3 Reetta Kantola 1998 Oulun Uimarit 73 45.08 1:34.05
4 Inna Pajuluoma 1999 Oulun Lohet 45.14 1:37.12
5 Laura Määttä 1998 Kuhmon Kiva Uintiseura 45.40 1:37.19
6 Liisa Välikangas 1998 Haapajärven Kiilat 45.03 1:37.83
7 Saaga Väärni 1999 Oulun Uimarit 73 50.49 1:40.49
8 Jenna Heikkinen 1999 Kuhmon Kiva Uintiseura 52.22 1:49.27
9 Suvi Kinnunen 1998 Kuhmon Kiva Uintiseura 51.20 1:50.45
10 Marianne Kumpulainen 1999 Oulun Lohet 54.98 1:50.59
11 Riina Huotari 1998 Kuhmon Kiva Uintiseura 55.39 1:59.22
12 Mari Heikkinen 1999 Kuhmon Kiva Uintiseura 58.97 2:05.87

Laji 19, 100m Sekauinti Naiset, Loppukilpailut 13 v
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Sonja Rajakangas 1997 Oulun Uimarit 73 43.36 1:27.15
2 Minttu Helin 1997 Kempeleen Pyrintö 42.99 1:28.50
3 Essi Karjalainen 1997 Oulun Uimarit 73 47.26 1:34.08
4 Jenni Hekkanen 1997 Oulun Uimarit 73 1:36.52 1:36.52
5 Laura Saloranta 1997 Haukiputaan Heitto 49.88 1:41.48
- Maria Räisänen 1997 Oulun Uimarit 73 DSQ
SW 9.3 Uintiosuus ei päättynyt ao. lajin mukaisesti

Laji 19, 100m Sekauinti Naiset, Loppukilpailut 14 - 15 v
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Nina Ilola 1995 Haukiputaan Heitto 33.15 1:11.63
2 Ella Siika-Aho 1996 Oulun Lohet 37.08 1:17.36
3 Oona Kerttula 1996 Oulun Uimaseura 36.37 1:18.21
4 Sanna Miesmaa 1995 Oulun Uimarit 73 38.02 1:18.68
5 Nadja Åman 1996 Oulun Lohet 39.44 1:20.68
6 Lottamari Virtanen 1996 Kempeleen Pyrintö 39.38 1:21.48
7 Oona Väärni 1995 Oulun Uimarit 73 37.65 1:21.61
8 Tiia Kynsilehto 1996 Oulun Uimarit 73 36.79 1:22.67
9 Iida-Mari Posio 1996 Kempeleen Pyrintö 39.32 1:23.33
10 Elsa Nikula 1995 Haapajärven Kiilat 39.09 1:23.46
11 Aino Siira 1996 Oulun Uimarit 73 40.60 1:25.20
12 Milla Alavuotunki 1996 Oulun Uimarit 73 41.55 1:25.78
13 Janika Salo 1995 Haukiputaan Heitto 43.92 1:28.56
14 Lotta Pelkonen 1995 Haukiputaan Heitto 41.21 1:28.77
15 Julia Kariniemi 1996 Haapajärven Kiilat 41.90 1:29.33
16 Maren-Elle Länsman 1996 Haukiputaan Heitto 46.14 1:38.26

Laji 19, 100m Sekauinti Naiset, Loppukilpailut 16 - 99 v
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Lea Alioravainen 1993 Oulun Uimaseura 35.58 1:20.04
2 Elina Tolonen 1993 Kempeleen Pyrintö 38.30 1:22.27
3 Merja Miesmaa 1994 Oulun Uimarit 73 48.70 1:40.74

Laji 20, 100m Sekauinti Miehet, Loppukilpailut 12 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Aleksi Kanste 1998 Haukiputaan Heitto 42.20 1:29.70
2 Severi Lieto 1998 Oulun Uimaseura 42.57 1:31.31
3 Julius Laitila 1998 Haapajärven Kiilat 44.37 1:33.81
4 Eero Nikula 1999 Haapajärven Kiilat 48.65 1:42.29
5 Lauri Tapio 1998 Kemin Työväen Uimarit 50.84 1:46.01

Laji 20, 100m Sekauinti Miehet, Loppukilpailut 13 - 14 v
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Roni Åvist 1996 Haapajärven Kiilat 36.32 1:16.48
2 Ville Hautamäki 1996 Oulun Uimarit 73 37.07 1:20.07
3 Tuomas Lohiniva 1997 Oulun Uimaseura 39.45 1:25.07
4 Saku Veijola 1996 Oulun Uimarit 73 40.59 1:25.61
5 Samu Hanhela 1996 Oulun Uimarit 73 41.42 1:27.42
6 Jaakko Koskela 1996 Oulun Uimarit 73 41.43 1:28.42
7 Paavo-Petteri Kelho 1996 Haukiputaan Heitto 42.48 1:33.08

Laji 20, 100m Sekauinti Miehet, Loppukilpailut 15 - 16 v
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Anssi Hätälä 1994 Oulun Uimaseura 33.72 1:14.02
2 Mikko Hautamäki 1995 Oulun Uimarit 73 1:23.89 1:23.89
3 Juhani Lohiniva 1995 Oulun Uimaseura 48.57 1:35.21

Laji 21, 25m Rintauinti Naiset, Loppukilpailut 10 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Eerika Määttä 2000 Kuhmon Kiva Uintiseura 25.90
2 Fanny Pesonen 2000 Oulun Uimarit 73 26.10
3 Ella Takalo 2000 Kempeleen Pyrintö 26.57
4 Henna Haipus 2001 Oulun Uimarit 73 26.64
5 Veera Leinonen 2000 Kemin Työväen Uimarit 26.81
6 Reetta Kyllönen 2000 Kuhmon Kiva Uintiseura 27.18
7 Hilda Kyllönen 2000 Kuhmon Kiva Uintiseura 27.40
8 Jenna Korkeamäki 2001 Kemin Työväen Uimarit 28.08
9 Iina Tukia 2000 Haukiputaan Heitto 28.63
10 Oona Tukia 2000 Haukiputaan Heitto 29.80
11 Jenny Kaikkonen 2001 Haukiputaan Heitto 32.29
12 Annika Turpeinen 2000 Haukiputaan Heitto 32.74
13 Anni Katajamäki 2000 Haukiputaan Heitto 35.88

Laji 22, 25m Rintauinti Miehet, Loppukilpailut 10 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura Aika Tila

1 Taneli Juutinen 2000 Kemin Työväen Uimarit 26.19
2 Lasse Pulkkinen 2002 Kempeleen Pyrintö 26.85
3 Santtu Kariniemi 2000 Haapajärven Kiilat 27.89
4 Noa Mäkelä 2001 Kempeleen Pyrintö 28.10
5 Erkka Multanen 2001 Tornion Uimaseura 28.52
6 Riku Kariniemi 2000 Haapajärven Kiilat 30.19
7 Juhani Tapio 2002 Kemin Työväen Uimarit 45.30

Laji 23, 4X50m Sekauinti Seka, Loppukilpailut 13 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Hahe13 1997 Haukiputaan Heitto 2:53.26
Laura Saloranta 1997 48.34 48.34
Roosa Kesonen 1997 44.45 1:32.79
Aleksi Kanste 1998 43.09 2:15.88
Ville-Matias Kelho 1997 37.38 2:53.26

2 Kemtu 1998 Kemin Työväen Uimarit 3:20.47
Veera Leinonen 2000 51.19 51.19
Taneli Juutinen 2000 56.10 1:47.29
Lauri Tapio 1998 49.29 2:36.58
Sini Keinänen 1999 43.89 3:20.47

- Kempy B-Tytöt [1997] 1997 Kempeleen Pyrintö DSQ
Saana Luokkanen 1999 41.08 41.08
Nea Mäkelä 1998 45.68 1:26.76
SW 8.3 Eriaikaisia jalkaliikkeitä


Laji 24, 4X50m Sekauinti Seka, Loppukilpailut 15 v ja nuoremmat
Sij.Nimi Synt Seura 50m Aika Tila

1 Oulo Tytöt 1996 Oulun Lohet 2:28.07
Maria Wimmer 1997 38.00 38.00
Nadja Åman 1996 39.51 1:17.51
Ella Siika-Aho 1996 36.46 1:53.97
Anna Rantapelkonen 1997 34.10 2:28.07

2 Ou-73 Seka [1999] 1999 Oulun Uimarit 73 2:28.43
Sonja Rajakangas 1997 41.97 41.97
Essi Karjalainen 1997 44.17 1:26.14
Ville Hautamäki 1996 32.67 1:58.81
Saku Veijola 1996 29.62 2:28.43

3 Hahe1 1995 Haukiputaan Heitto 2:28.86
Nina Ilola 1995 33.06 33.06
Lotta Pelkonen 1995 43.62 1:16.68
Janika Salo 1995 39.99 1:56.67
Ville Teppola 1996 32.19 2:28.86

4 Ou-73 Seka [1995] 1996 Oulun Uimarit 73 2:37.02
Olli Ylitalo 1995 34.70 34.70
Maria Räisänen 1997 1:30.63 2:05.33
Jenni Hekkanen 1997 31.69 2:37.02
Samu Hanhela 1996 2:37.02

5 Hahe2 1995 Haukiputaan Heitto 2:56.39
Maren-Elle Länsman 1996 45.90 45.90
Lotta Palomäki 1998 48.60 1:34.50
Paavo-Petteri Kelho 1996 44.37 2:18.87
Sonja Simonen 1995 37.52 2:56.39

- Ou-73 3 1995 Oulun Uimarit 73 DSQ
Aino Siira 1996 38.23 38.23
SW 9.1 Väärä lajijärjestys


Tekijä: WinGrodan 1.17.24
Lisenssi: Haukiputaan Heitto